2 sierpnia 2023

Balony foliowe różnią się od balonów lateksowych pod wieloma względami. Są wykonane z materiału, który sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia. Mogą być nadmuchane powietrzem lub helem, oferowane są w ogromnej ilości kształtów i wzorów. To popularna dekoracja podczas wydarzeń towarzyskich i festynów.

Zarówno pompowanie balonów powietrzem, jak i helem, wymaga użycia odpowiednich narzędzi i odrobiny wprawy, ale po chwili można to zadanie zamienić w świetną zabawę. Przyjrzymy się bliżej procesowi dmuchania balonów foliowych obiema metodami oraz omówimy ich zalety.

Balony foliowe na hel czy powietrze?

Wybór między dmuchaniem balonów foliowych helem a powietrzem ma wpływ na ich trwałość, ale także zależy od planów zastosowania balonów.

Czy balony foliowe można nadmuchać powietrzem?

Balony foliowe są wykonane z nieprzepuszczalnego dla powietrza materiału, dlatego możesz nadmuchać je powietrzem, ale także wypełnić je helem. Balony foliowe wypełnione powietrzem nie będą się unosiły, ale mogą być wykorzystywane jako ozdoba. Hel jest lżejszy od powietrza, dlatego sprawia, że balon może latać.

Jak nadmuchać balony foliowe powietrzem?

Balony foliowe można nadmuchać zwykłym powietrzem za pomocą pompki do nadmuchiwania balonów lub za pomocą własnego oddechu.

 1. Otwórz opakowanie z balonem foliowym.
 2. Delikatnie rozciągnij balony, aby usunąć zagniecenia.
 3. Warto zaopatrzyć się w pompkę elektryczną, jeśli zamierzasz nadmuchać większą liczbę balonów niż tylko kilka. Włóż końcówkę pompki ręcznej lub elektrycznej do nadmuchiwania balonów, lub słomkę do ust.
 4. Zacznij wdmuchiwać powietrze do balonu foliowego.
 5. Przestań wdmuchiwać powietrze, gdy balon osiągnie pożądany rozmiar. Możesz delikatnie naciskać na balon, aby sprawdzić jego twardość i modelować kształt.
 6. Po nadmuchaniu balonu foliowego zawiąż ustnik lub zabezpiecz go za pomocą wstążki lub klipsów, aby powietrze nie uciekało.

Jak napompować balony foliowe helem?

Balony lepiej pompować helem, by mogły swobodnie się unosić. Aby wypełnić balony helem, będziesz potrzebować helu w butli oraz ustnika do nadmuchiwania balonów.

 1. Otwórz opakowanie z balonem i przygotuj go do nadmuchania. Upewnij się, że balon jest nienaruszony i nie ma żadnych dziur.
 2. Podłącz ustnik do butli z helem. Upewnij się, że jest on dokładnie dopasowany i dobrze przylega.
 3. Włóż ustnik do wąskiej końcówki balonu na kilka centymetrów.
 4. Zacznij powoli otwierać zawór na butli z helem lub użyj helu w sprayu.
 5. Przestań nadmuchiwać hel, gdy balon osiągnie pożądany rozmiar. Możesz delikatnie naciskać na balon, aby sprawdzić jego elastyczność.
 6. Po nadmuchaniu balonu foliowego helem zawiąż ustnik lub zabezpiecz go za pomocą wstążki albo klipsów.

Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznego obsługiwania gazu. Pamiętaj, że balon napompowany helem będzie się unosić w powietrzu.

Jaka butla z helem będzie najlepsza do balonów foliowych?

Najlepszą butlą do nadmuchiwania balonów foliowych jest butla z helem o pojemności odpowiedniej do liczby balonów, które chcesz nadmuchać. Przy wyborze butli z helem zwróć uwagę na jej pojemność, która jest zazwyczaj podawana w metrach sześciennych (m³).

Butle z helem dostępne na rynku zwykle mają pojemność: 0,25 m³, 0,42 m³, 0,82 m³, 1,4 m³, 2,2 m³ itd. Nawet małe wystarczą na 30-50 sztuk. Jeśli masz zaledwie kilka balonów, wystarczy hel w sprayu. Jeśli potrzebujesz helu do kilkunastu balonów i więcej, użyj butli wymiennej.

Sprawdź również, czy butla jest wyposażona w odpowiednie zawory i ustniki do nadmuchiwania balonów. Warto także zorientować się, czy w Twojej okolicy są dostępne usługi wymiany butli z helem.

Ile balonów napełnimy z jednej butli z helem?

Liczba balonów, które można nadmuchać z jednej butli z helem, zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar balonów czy pojemność butli. Warto pamiętać, że różne rozmiary balonów foliowych mają różną pojemność i inne wykorzystanie helu.

Standardowa butla z helem o pojemności 0,25 m³ może wystarczyć do nadmuchania około 30-40 balonów foliowych o średnicy 45 cm lub 50-60 balonów o średnicy 30 cm.

Ile wytrzymuje balon z helem? Czy można wydłużyć ten czas?

Czas, przez który balon foliowy napełniony helem będzie utrzymywał się w powietrzu, może się różnić w zależności od tego, jaka jest jakość balonu, ilość nadmuchanego helu, temperatury otoczenia oraz ewentualnych uszkodzeń balonu.

Standardowo balony foliowe napełnione helem mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilka dni, zwykle od 3 do 7 dni. Jeśli chcesz wydłużyć ten czas, unikaj ekstremalnych temperatur. Balony napełnione helem są wrażliwe na temperaturę. Wysoka może powodować rozszerzanie się helu wewnątrz balonu, natomiast niska powoduje skurcz gazu. Ekstremalne warunki skracają czas unoszenia się balonów wypełnionych helem.

Staraj się także napełniać balony zgodnie z zaleceniami producenta. Nie nadmuchuj ich zbyt mocno ani nie używaj zbyt małej ilości helu.

Balon foliowy na patyku — jak zawiązać?

Pompowanie balonów foliowych helem trzeba zakończyć zawiązaniem balonika na patyku, zwłaszcza jeśli nie jest to balon samozamykający.

 1. Nadmuchaj balon foliowy helem lub powietrzem, aż osiągnie pożądany rozmiar. Pamiętaj, że nie należy nadmuchiwać go zbyt mocno, ponieważ może pęknąć.
 2. Delikatnie wyciągnij ucho balonu, a następnie płynnym ruchem zawiąż je na supeł wokół palca wskazującego. Upewnij się, że węzeł jest dobrze zabezpieczony i nie przepuszcza powietrza.
 3. Przygotuj patyk, który będzie uchwytem dla balonu.
 4. Trzymając węzeł balonu, przeciągnij patyk przez otwór, aż balon będzie stabilnie przymocowany.
 5. Po umocowaniu balonu na patyku upewnij się, że węzeł jest dobrze zabezpieczony. Możesz również użyć taśmy klejącej lub wstążki, aby dodatkowo utrwalić węzeł.

Podsumowanie

Dzięki dmuchaniu balonów powietrzem lub helem możesz cieszyć się trwałymi ozdobami, przydatnymi na urodzinach, eventach biznesowych, wieczorach panieńskich czy festynach. Balony tworzą efektowne dekoracje, a na rodzinnych imprezach dają wiele radości zwłaszcza, najmłodszym uczestnikom.

Zapoznaj się z ofertą balonów w specjalistycznej firmie LogoNaBalonie. W sklepie znajdziesz balonowe postaci z bajek, cyfry, zestawy małych balonów z lateksu, pompki elektryczne i hel.

 

Zobacz inne wpisy:

Balony lateksowe z nadrukiem — pomysł na reklamę na każdą okazję

Gadżety reklamowe, które nadadzą Twojej reklamie charakter – balony z logo

Jak wykorzystać balony reklamowe do promocji firmy?