26 sierpnia 2019

Zasada techniki sitodrukowej wywodzi się z tzw. malowania szablonowego znanego już w czasach starożytnych. W 1964 roku Japończyk Yuzensai Miyasaki-San przystosował metodę malowania szablonowego do drukowania wzorów na kimonach aby w ten sposób obejść zakaz noszenia malowanych ręcznie kimon przez nieuprzywilejowane warstwy społeczne w Japonii. Proces drukowania wzorów na kimonach udoskonalił żyjący w latach 1822-1890 Zisukeo Hirose, który wynalazł szablon zwany „katagami”. Wycięty w papierze motyw wzoru naniesiony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów ludzkich bądź zwierzęcych. Szablon ten stał się pierwowzorem obecnie stosowanych form sitodrukowych, a obu wymienionych Japończyków uznaje się za twórców sitodruku.

Pierwszy patent w dziedzinie sitodruku w Europie został zgłoszony przez Anglika Samuela Simona w 1907 roku i dotyczył metody drukowania za pomocą szablonu z siatką z szyfonu, jedwabiu lub bawełny.

Rozwój nowoczesnego sitodruku nastąpił dopiero po drugiej wojnie światowej. Zasada drukowania pozostała ta sama ,zmieniły się natomiast materiały, za pomocą których obecnie wykonywane są formy sitodrukowe, inne są farby i urządzenia drukujące.

Technika sitodrukowa jest najprostszym procesem drukowania i polega na przeciskaniu farby za pomocą rakla (metalowy lub drewniany uchwyt z gumową końcówką) przez niezakryte oczka formy drukowej, którą stanowi poliestrowa lub nylonowa siatka napięta na ramie. Zakryte oczka sitaki tworzą negatywowy obraz drukowanego wzoru, który nanoszony jest na siatkę metodą fotomechaniczną lub CtS (Computer to Screen).

Sitodruk jest jedną z najbardziej popularnych metod druku stosowana zarówno na przedmiotach płaskich, jak i cylindrycznych.

W technice sitodrukowej każdy kolor jest drukowany za pomocą osobnego sita, w związku z tym, ilość kolorów druku jest równa ilości przygotowanych siatek, choć w przypadku druku triadowego jest nieco inaczej. Za pomocą tej techniki drukuje się tekstylia, papier, metal, tworzywa sztuczne.

Druk sitowy jest również wykorzystywany do produkcji nadruków reklamowych oraz nadruków okazjonalnych na balonach lateksowych (gumowych) i foliowych. Nadruki na balonach są wykonywane za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych farb, które charakteryzują się dobrą adhezją oraz odpornością na rozciąganie.